کتاب‌های محاسبات عددی برای مهندسان - بخش اول

کتاب‌های محاسبات عددی برای مهندسان - بخش اول

محاسبات عددی و روش های تقریبی یکی از پر کاربردترین روش های حل مسائل در مهندسی است. با پیشرفت های عظیم در علوم کامپیوتر و روش های عددی که در سال های اخیر به آنها دست یافته ایم، اهمیت استفاده از روش های شبیه سازی عددی هر روز بیشتر و بیشتر میشود. در این مطلب چند کتاب محاسبات عددی را برای آشنایی بیشتر مهندسان و دانشجویان مهندسی معرفی کرده ایم.


ویرایش نهم کتاب “آنالیز عددی” نوشته ی ریچارد باردن و داگلاس فیرز، مقدمه ای بر روش های تقریبی نوین است که روش های استفاده از تکنیک های عددی را توضیح می دهد و مبنایی برای مطالعات آینده ی آنالیز عددی و محاسبات علمی ارائه میدهد.  این کتاب یکی از کتب معتبر در زمینه ی تدریس این درس است که در بسیاری از دانشگاه های دنیا به عنوان مرجع مورد استفاده قرار می گیرد.

این کتاب را از اینجا دانلود کنید.


کتاب “روش های عددی” نوشته ی داگلاس فیرز و ریچارد باردن، با تاکید بر کاربرد هوشمندانه ی تکنیک های تقریبی برای مسائل معمول در رشته های مهندسی و علوم به آموزش روش های عددی می پردازد. با استفاده از این کتاب دانشجویان روش های عددی و طریقه ی کار آن ها را می آموزند. همچنین نویسندگان اطلاعاتی در مورد استفاده از نرم افزار های پیشرفته برای تقریب عددی ارائه کرده اند. سرفصل مباحث این کتاب مانند کتاب دیگر این دو نویسنده، یعنی "آنالیز عددی" می باشد با این تفاوت که در این کتاب تئوری ریاضی روش های مختلف تنها در صورتی آورده شده که برای کمک به درک بهتر مطلب مورد نیاز بوده است. می توان گفت این کتاب رویکردی مهندسی به محاسبات عددی پیشرفته داشته و به عنوان مرجعی مناسب برای این درس توصیه می گردد.

برای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید.


کتاب “مهندسی محاسباتی” نوشته ی مایکل شیفر مقدمه ای بر روش های مدرن عددی در مهندسی مکانیک، شیمی و عمران است. این کتاب کاربرد روش های عددی در مکانیک سیالات، مکانیک سازه و انتقال حرارت را پوشش می دهد. این کتاب یکی از بروز ترین کتب در این زمینه است که توسط انتشارات اشپرینگر در سال 2006 انتشار یافته است. استفاده از این کتاب به عنوان مرجعی برای درس محاسبات عددی پیشرفته و دروس دیگری که در آن ها از روش های عددی برای تحلیل مسائل مکانیکی استفاده می شود (مانند روش های اجزاء محدود) به دانشجویان توصیه می گردد.

این کتاب را از اینجا دانلود کنید.


کتاب آنالیز عددی دیوید کینکید، یک کتاب علمی بسیار موفق است که خوانندگان خود با پس زمینه های علمی مختلف را با روش های آنالیز عددی که معمولا در محاسبات علمی مورد نیاز می باشند آشنا می کند. در این کتاب موضوع محاسبات عددی از نقطه نظر ریاضی بیان می شود. پوشش کامل مباحث مختلف محاسبات عددی با رویکردی علمی تر ویژگی مهم این کتاب است. این کتاب بسیار روشن و واضح نوشته شده و جنبه های مختلف تجزیه و تحلیل عددی را با جزئیات زیادی توضیح میدهد. الگوریتم ها به وضوح و قابل فهم ارائه شده اند و میتوان به راحتی آنها را در زبان های برنامه نویسی پیاده کرد.

برای دانلود کتاب اینجا کلیک کید.


کتاب “محاسبات عددی کاربردی” نوشته ی برایس کارناهان، کتابی در سطح متوسط (نه پیشرفته) برای تئوری و کاربردهای روش های عددی است. ویژگی اصلی این کتاب این است که نه تنها روش های عددی در متن توضیح داده شده اند، بلکه با برنامه های رایانه ای کامل نیز نمایش داده شده اند. بسیاری از این برنامه ها مرتبط با مسائل مهندسی و ریاضیات کاربردی است.

این کتاب را از اینجا دانلود کنید.