کتاب‌های مقاومت مصالح برای مهندسان

کتاب‌های مقاومت مصالح برای مهندسان

درس مقاومت مصالح یکی از دروس پرکاربرد مهندسی در رشته هایی از قبیل مهندسی مکانیک، عمران، کشاورزی، مواد و ... است. این درس معمولا در دانشگاه ها شش تا هشت واحد درسی را به خود اختصاص می دهد و از نظر فنی برای مهندسان طراح بسیار حیاتی است. مقاومت مصالح علم بررسی استقامت اجسام در برابر نیروهای وارد بر آن ها است. در اینجا به بررسی چند کتاب مطرح در زمینه ی آموزش مقاومت مصالح می پردازیم.

مقاومت مصالح بیر جانسون ویرایش ششم


کتاب مکانیک مواد (Mechanics of Materials) نوشته ی بیر و جانسون (Ferdinand Beer, E. Russell Johnston) را می توان رهبر بلامنازع تدریس مقاومت مصالح دانست. این کتاب از اولین چاپ خود در سال 1981 تا کنون یکی از پرفروشترین و محبوبترین کتاب ها در این زمینه بوده است و توسط میلیون ها دانشجوی مهندسی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. بدون شک این کتاب توسط بسیاری از استادان و دانشجویان مهندسی به عنوان بهترین انتخاب برای آموزش مقاومت مصالح انتخاب می گردد. ویرایش ششم این کتاب (سال 2011)را می توانید از لینک زیر دریافت کنید.

ویرایش 6 (2011)


مقاومت مصالح تیموشنکوبدون شک تیموشنکو نابقه ی علوم مهندسی است. کتاب های مقاومت مصالح مقدماتی و پیشرفته ی تیموشنکو از سال 1948 هنوز هم مورد استفاده ی استادان و دانشجویان برای بررسی مسائل مختلف مقاومت مصالح و درک عمیق آن ها قرار می گیرند. این کتاب در جلد 1 به بررسی تئوری ابتدایی و مسائلی شامل بنیان های ضروری برای درس مقاومت مصالح در دوره ی کارشناسی می پردازد. همچنین در جلد دوم این کتاب تئوری پیشرفته و مسائل گسترده ای که دارای اهمیت عملی در زمینه ی مقاومت مصالح و تئوری الاستیسیته است مورد مطالعه قرار می گیرند که در دوره ی تحصیلات تکمیلی تدریس می شوند. می توانید این کتاب را از لینک های زیر دانلود نمایید:

مقاومت مصالح: تئوری و مسائل مقدماتی

مقاومت مصالح: تئوری و مسائل پیشرفته


کتاب "Mechanics of Materials" نوشته ی راسل هیبلر (Russell C. Hibbeler) است که برای آموزش مقاومت مصالح در رشته های مهندسی مکانیک، عمران و هوافضا ارائه شده است. با توجه به خواننده گرا بودن این کتاب، که یکی ازمقاومت مصالح هیبلر به همراه حل مسائل کامل مشخصه های کتاب های هیبلر می باشد، و نیز به یاری طراحی زیبا و رنگی آن به خوانندگان برای تجسم مفاهیم دشوار کمک می کند. سبک نگارش روشن و مختصر و مثالهایی که تعداد آن ها بیش از هر کتاب مرجع دیگری است موجب تبهر دانشجویان در حل مسائل مختلف می گردد. این کتاب به همراه راهنمای حل مسائل آن را می توانید از لینک های زیر دانلود کنید:

ویرایش 8 (2010)

راهنمای حل مسائل ویرایش 8